Hylak Forte Teva Pharmaceuticals

Hnačky delíme na infekčné a neinfekčné.

Príčinou neinfekčnej hnačky môže byť napr. diétna chyba, alergia, otrava spôsobená toxínmi alebo ťažkými kovmi nachádzajúcimi sa v potravinách.

Príčinou infekčnej hnačky v našich podmienkach sú predovšetkým baktérie rodu Salmonella a vírusy zo skupiny enterovírusov. Menej častou príčinou môžu byť tiež choroboplodné zárodky spôsobujúce ochorenie vírusovou žltačkou, leptospirózou, maláriou, zápalom pľúc a meningokovou infekciou typu C.

Ďalšou príčinou vyvolávajúcou hnačku môže byť užívanie antibiotík. Vplyvom liečby antibiotikami môže dochádzať k zmene zloženia a rovnováhy prirodzenej črevnej mikroflóry, ktoré vedú k zničeniu niektorých druhov baktérií. Naopak, iné druhy baktérií prítomných v čreve môžu prerastať a vyvolať rôzne ochorenia čreva. Rozhodujúci je nielen typ antibiotika, ktoré pacient užíva, ale aj aktuálny zdravotný stav chorého. Obvykle však táto komplikácia nie je dôvodom na ukončenie antibiotickej liečby. Odborníci odporúčajú pri ďalšej liečbe zvoliť iný druh antibiotika.

Črevné infekcie prejavujúce sa hnačkou sa vyskytujú počas celého roku. Pre letné obdobie je typický vzostup počtu ochorení, ktoré môžu dosahovať až epidemický výskyt.

Hnačky sa môžu objaviť u osôb, ktoré cestujú do rozvojových krajín trópov a subtrópov – tam je riziko nákazy vysoké. Možnosť ochorenia, samozrejme, závisí od formy stravovania a ročného obdobia. Zdrojom infekcie sa môže stať pitie kontaminovanej vody, konzumácia nedostatočne umytej zeleniny a ovocia, ktoré sa nedá lúpať alebo je umyté kontaminovanou vodou, konzumácia mliečnych výrobkov alebo nedostatočne tepelne spracovaného mäsa, rýb a plodov mora.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!